podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » »
reklama

Benin - wiza, ambasady, przepisy

Porto Novo     
benin
Benin - podróże do BeninuBenin - mapa krajuBenin - spis artykułów i galeriiBenin - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeBenin - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaBenin - szczepienia, zdrowie, poradyBenin - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROBenin - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOBenin - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Beninu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Beninu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy udający się do Beninu muszą mieć ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i kon­su­larnych Beninu (w Polsce brak, najbliższe w Moskwie) lub na granicy Beninu. Wjazd następuje na podstawie czasowego ze­zwo­lenia, a wizę pobytową wystawia najbliższy urząd imigra­cyjny w pierwszy dzień roboczy. Należy przedstawić powrotny bilet lotniczy lub środki finansowe na jego zakup (np. w postaci kaucji wpłaconej do banku lub biura podróży).


Informacje dla kierowców
Podróżując samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy.
Podróżowanie po kraju
Główne miasto kraju, Cotonou, ma regularne połączenia lotnicze z Paryżem i Brukselą oraz ze stolicami większości krajów zachodniej Afryki. Ponadto nie­wielkie lotniska lokalne funkcjonują w Save i Parakou. Swo­bodne przemieszczanie się po terytorium kraju nie nastręcza problemów. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez auto­busy i mikrobusy. Jakość usług jest niska – nie ma roz­kładów jazdy, pojazdy często ulegają awariom. Główne drogi asfaltowe wiodące z południa kraju ku granicy z Nigrem i Burkina Faso są w dobrym stanie. Istnieje połączenie kolejowe Cotonou–Parakou.
Przepisy celne
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów
Bezpieczeństwo
Benin w porównaniu z innymi państwami regionu jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. Większe zagrożenie przestępczością pospolitą występuje tylko w Cotonou i w pobliżu przejść granicznych. Odradza się samotne spacery w miastach w nocy.


Przydatne informacje
• Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i hotelach. Karty kredytowe VISA są honorowane w niektórych bankach oraz w naj­większych hotelach (Marina i Novotel). Karty American Express nie są akceptowane przez banki, natomiast można nimi płacić w wymienionych hotelach.

• W porównaniu z większością państw afrykańskich baza tu­rystycz­na jest w Beninie stosunkowo dobrze rozwinięta. W większych miastach są sklepy z artykułami potrzebnymi Europejczykom, restauracje, hotele.

• Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość oferowanych towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza propozycja ceny oferowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.

• Wykonywanie zdjęć jest dozwolone wszędzie poza wy­raź­nie oznaczonymi obszarami zastrzeżonymi. Przez wzgląd na miejscowe zwyczaje, aby nie narazić się na agresywne reak­cje, należy zasięgnąć informacji co do możliwości fotogra­fowania obiektów kultury tradycyjnej, a fotografując ludzi – spytać ich o zgodę.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Abudży (Nigeria) akredytowany jest również w Beninie. Dla spraw konsularnych właściwy jest Konsulat Generalny RP w Lagos (Nigeria).

Konsulat Honorowy RP w Cotonou
Konsul honorowy Krystyna Hounkponou (j. polski, francuski)
LOT 2085 Menontin 06 BP 56, Cotonou, Benin
tel.: (00-229 21) 30 10 91
faks: (00-229 21) 38 51 17
kryspol@intnet.bj, ghounkponou@kmg.com
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Beninu
spenskij per. 7, Moskwa
tel.: (0-0 7 095) 299 23 60, 299 79 85
fax: (0-0 7 095) 299 02 26
ambabeninmoscou@hotmail.com